Finał pierwszej edycji Archistartera!

8 spotkań, 1920 minut wykładów i warsztatów, 19 trenerów, 23 partnerów, 1000GB zdjęć i filmów, średnio 60 osób na spotkaniu i aż 33 przyznane certyfikaty. Tak w liczbach przedstawia się pierwsza edycja Archistartera, czyli cyklu wydarzeń edukacyjno-praktycznych dla architektów i designerów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie, są w nim od jakiegoś czasu lub dopiero planują swój start na rynku.

Archistarter to spotkania dla architektów i designerów, których celem jest rozwijanie kompetencji studentów i osób przygotowujących się do wejścia na rynek. Jak? Poprzez uzupełnienie ich umiejętności i wiedzy o kompetencje, o których nie zawsze myślą w pierwszej kolejności, a które mogą okazać się kluczowe na starcie. „Studenci architektury i architektury wnętrz to bardzo zdolni i kreatywni ludzie, jednak rynek pracy jest bardzo trudny. Nawet artyści muszą wiedzieć jak sprzedać wytwór swojej pracy i po to jest właśnie Archistarter” – mówi Bogdan Gorczyca, prodziekan ds. jakości i rozwoju Wydziału Architektury w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie – patrona honorowego Archistartera. Podczas każdego ze spotkań specjaliści dzielili się swoją wiedzą na temat realiów pracy architektów, nowych technologii i narzędzi biznesowych przydatnych w codziennej pracy. Ale Archistarter to nie tylko rozwijanie umiejętności czysto zawodowych. Nie mniej istotne z punktu widzenia przyszłej pracy są umiejętności miękkie i kompetencje z zakresu prawa, księgowość, autoprezentacji, znajomość narzędzi marketingowych. czy zarządzanie projektami. Wreszcie to, co kluczowe dla zrealizowania każdego projektu – znajomość rynku, produktów
i rozwiązań technologicznych. Stąd obecność podczas każdego spotkania producentów i firm, które miały okazję zaprezentować swoją ofertę w formie najprzystępniejszej dla młodych twórców – rozmów o przyszłej pracy i rozwiązaniach jakie mogą proponować w swoich projektach. Spotkania Archistartera to jednak przede wszystkim inspiracja, by rozwijać się zawodowo, stąd tak wielu praktyków na spotkaniach. Jednym z inspiratorów był Maciej Miłobędzki z pracowni architektonicznej JEMS.

„Obserwując od wielu lat branżę architektoniczną zauważyliśmy, że architekci skupiają się na samych pomysłach i projektach, kiedy klienci oceniają pracę dopiero po jej realizacji.” mówi Janusz Modzelewski, pomysłodawca idei Archistartera i dodaje: „Klienci zwracają uwagę nie tylko na styl, ale też koszty, terminowość, jakość zaproponowanych materiałów i wygodę. Chcemy, by młodzi architekci jeszcze lepiej wykorzystywali swoje pomysły i umiejętności, a co ważniejsze potrafili je zaprezentować na rynku”.

Partnerami pierwszej edycji Archistartera zostały firmy i instytucje, które podobnie jak organizatorzy chcą dzielić się wiedzą o bogatej ofercie dostępnych na rynku materiałów i technologii. Prezentacje produktów i praktyczne warsztaty z ich wykorzystaniem podczas pierwsze edycji prowadzili m.in. przedstawiciele firm Multicontract, Axor, Intelihouse, Idea MM, czy twórcy platform MyBaze.com i homebook.pl. Ideę Archistartera od samego początku wspiera także producent mebli JFM Furniture, pokazując dobre praktyki i wskazując na istotne punkty w programie zajęć. Uczestnicy, którzy regularnie brali udział w spotkaniach Archistartera, otrzymali certyfikaty akredytowane przez Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania, a co więcej otworzyli sobie tym samym drzwi do płatnych staży i ciekawych ofert pracy nie tylko pośród partnerów projektu.

Od października 2015 rusza kolejna edycja Archistartera.